sOrxan Yolçuyev — Mərkəzin həmtəsisçisi və direktorudur. O, geniş təcrübəyə malik tarixçi və beynəlxalq jurnalistdir. Siyasət, mədəniyyət, iqtisadiyyat, tarix və sdigər mövzularda bir neçə məqalə və müsahibənin müəllifidir. O, xaricdə siyasi müşahidəçi və müxbir kimi əsas Azərbaycan və Rusiyanın nəşrlərində çalışıb. O, sAzərbaycan Prezidentinin jurnalistlər qrupunun üzvü olub və media agentlikləri üçün rəqəmsal platformaların hazırlanmasına rəhbərlik edib.
sMiri Bağırov — Mərkəzin direktor müavini və həmtəsisçisidir. Mərkəzin analitik fəaliyyətinin strateji istiqamətini müəyyənləşdirir və əsas layihələr üzrə ekspert smüşayiətini təmin edir. Analitik materialların hazırlanmasına və tərəfdaşlar və müştərilər üçün strateji tövsiyələrin işlənib hazırlanmasına kuratorluq edir. sBeynəlxalq münasibətlər və dövlətlərarası proseslər üzrə ekspertdir.
Nərgiz Məmmədova - Analitik və beynəlxalq münasibətlər üzrə mütəxəssisdir. Onun əsas tədqiqatı Cənubi Qafqaz, Aİ və Böyük Britaniya siyasətinə yönəlib. Hazırda Nərgiz süni intellektin beynəlxalq münasibətlərdə tətbiqini fəal şəkildə öyrənir, onun qlobal siyasətə təsirini və perspektivlərini araşdırır.
CASPIA Mərkəzinin Fəxri Ekspertləri
M. Gökhan Özçubukçu
Diplomatiya, beynəlxalq münasibətlər və geosiyasi analiz sahələrində fəaliyyət göstərən tədqiqatçı və analitikdir. O, Diplomatiya və Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin (DASAM) prezidenti kimi beynəlxalq siyasət, Avrasiya geopolitikası, Türk dünyası, Türkiyənin xarici siyasəti, milliyyətçilik və kimlik nəzəriyyələri, eləcə də siyasi kommunikasiya sahələrində analitik tədqiqatlar aparır. Qarabağ məsələsi, Türkiyə–Azərbaycan münasibətləri, Şuşa Bəyannaməsi, Ermənistanın siyasi sistemi, BRICS ölkələrinin qlobal güc potensialı və Zəngəzur dəhlizi kimi mövzularda məqalə və analitik materialların müəllifidir. Müxtəlif beynəlxalq beyin mərkəzləri və strateji tədqiqat platformaları ilə əməkdaşlıq edir, akademik jurnalların elmi şuralarında təmsil olunur və beynəlxalq münasibətlər üzrə ekspert kimi televiziya proqramları, media və analitik platformalarda müntəzəm çıxışlar edir.
Vaxtanq Maisaya
Siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dövlət idarəçiliyi üzrə magistr, USIA proqramının məzunu, Georgian Institute for Geostrategic and Euro-Atlantic Integration Studies analitik mərkəzinin sədri və Gürcüstanın Müstəqil Ekspertlər Klubunun üzvüdür. Gürcüstanın təhlükəsizlik və xarici siyasət institutlarında yüksək səviyyəli məsləhətçi vəzifələrində çalışmış, o cümlədən Prezidentin Qafqaz regional təhlükəsizliyi üzrə dövlət müşaviri, Müdafiə Nazirliyində baş müşavir və Gürcüstanın NATO yanında diplomatik missiyasında müşavir olmuşdur. Hazırda Caucasus International University-də magistr proqramının professoru, CIU-da “Qlobal siyasət və təhlükəsizlik tədqiqatları” üzrə magistr proqramının rəhbəri və professoru, Tbilisi Dövlət Universitetinin dəvətli professoru, həmçinin Polşa universitetlərində adjunkt professordur. Altı monoqrafiyanın və 200-dən çox elmi nəşrin müəllifi olmaqla, geosiyasət, təhlükəsizlik və beynəlxalq münasibətlər sahəsində 25 ildən artıq peşəkar təcrübəyə malikdir.
Adilbek Yermenbayev
Beynəlxalq münasibətlər üzrə PhD dərəcəsinə malikdir. Elmi maraq sahələri Mərkəzi Asiya, Yaxın və Orta Şərq, Rusiya və Türkiyəni əhatə edir. Müxtəlif illərdə fakültə dekanının müavini, Gənclərlə İş üzrə Komitənin sədri və Sosial-Dini Risklər Mərkəzinin rəhbəri vəzifələrində çalışmışdır. 2020-ci ilin sentyabr ayından etibarən Əl-Fərabi adına Qazax Milli Universitetinin Beynəlxalq Münasibətlər və Dünya İqtisadiyyatı kafedrasında fəaliyyət göstərir. Mərkəzi Asiyada ən böyük analitik mərkəzlərdən biri hesab edilən Questioning Regional Affairs-ın təsisçisidir.
CASPIA Mərkəzinin Dəvətli Ekspertləri
ssLaszló Vasza — Beynəlxalq münasibətlər və geosiyasət üzrə mütəxəssisdir. Onun tədqiqatları Orta Asiya və Qafqaz siyasəti, kənd təsərrüfatı, təbii sərvətlər ssiqtisadiyyatı və ticarət siyasəti sahələrini əhatə edir. O, həmçinin İqtisadiyyat və Sosial Elmlər Fakültəsində Beynəlxalq Əlaqələr üzrə prorektor vəzifəsində ssçalışmışdır. Hazırda İstvan Szeçeni Universitetinin elmi işçisidir. O, həmçinin Macarıstan və beynəlxalq qurumlarda doktorluq dissertasiyalarına rəhbərlik edir ssvə müxtəlif beynəlxalq və Macarıstanın akademik jurnallarının redaksiya heyətlərində çalışır. Dəvət olunmuş professor kimi bir neçə beynəlxalq akademik sstəşkilatın fəaliyyətində fəal iştirak edir.
ssRauf Ağamirzəyev — Beynəlxalq nəqliyyat dəhlizləri və logistika sahəsində ixtisaslaşmış, regionda tranzit-logistika sistemlərinin inkişafı üzrə ekspertdir. ssAzərbaycanın strateji movqeyini nəzərə alaraq, Orta dəhliz, multimodal danışmalar, dəmir yolları və liman infrastrukturu layihələri üzrə dərin analitik ssaraşdırmalar aparır. Onun ekspert rəyləri və məqalələri negional nəqliyyat siyasətinin formalaşdırılmasına və Avrasiya logistika marşrutlarının sstəkmilləşdirilməsinə töhfə verir. R.Ağamirzəyev yerli və beynəlxalq mediada mütəmadi çıxışlar edərək, şəhər mobilliyi və ictimai nəqliyyat məsələlərini makro ssvə mikro səviyyədə qiymətləndirir.
Fuad Çıraqov — Beynəlxalq münasibətlər, müdafiə və təhlükəsizlik üzrə ixtisaslaşmış analitikdir. Çıraqov Bakı Dövlət Universitetində tarix üzrə bakalavr ssdərəcəsinə və ABŞ-da Bakı Dövlət Universiteti və Kolumbiya Universitetində beynəlxalq münasibətlər üzrə magistr dərəcəsinə malikdir. O, Azərbaycanın ssmüxtəlif universitetlərində mühazirələr oxuyub, ABŞ-ın xarici siyasəti və milli təhlükəsizliyi, eləcə də ABŞ-ın Cənubi Qafqazdakı siyasəti üzrə kurslar tədris ssedib.
ssİlyas Hüseynov — Siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru. 50-dən çox elmi məqalənin müəllifidir. Sosial Tədqiqatlar Mərkəzinin Daxili Siyasət Təhlili şöbəsinin ssmüdiridir. Bir neçə mühüm elmi məqalənin, analitik hesabatların və tədqiqatların müəllifidir. Hazırda Bakı Dövlət Universitetinin Sosial Elmlər və Psixologiya ssfakültəsinin Sosiologiya kafedrasında müəllimdir.
Toğrul Vəlixanlı — Tədqiqatçı, Bakı Slavyan Universitetinin Filologiya fakültəsində rus dili və ədəbiyyatı üzrə bakalavr dərəcəsi almışdır. Daha sonra Qahirə Universitetinin (Misir) Hüquq fakültəsində ikinci bakalavr dərəcəsi və Berlin Texniki Universitetinin (Almaniya) Avropa və Beynəlxalq Enerji Hüququ üzrə Biznes Hüququ magistri (MBL) dərəcəsi almışdır. Hal-hazırda Ankara Hacı Bayram Vəli Universitetində (Türkiyə) beynəlxalq münasibətlər üzrə doktorantura (PhD) təhsil alır. Onun elmi maraq dairəsinə Avropa enerji hüququ və siyasəti, arbitraj, Rusiyanın xarici siyasəti, Yaxın Şərq tədqiqatları, beynəlxalq hüquq və beynəlxalq münasibətlər daxildir.
Tamilla Məmmədova — Beynəlxalq siyasət və iqtisadiyyat sahəsində analitikdir. O, Cənubi Qafqaz üzrə tədqiqatlar, Azərbaycanın xarici iqtisadi əlaqələri, enerji siyasəti, eləcə də Avropa İttifaqı, Türkiyə və Körfəz ölkələri ilə əməkdaşlıq məsələləri üzrə ixtisaslaşıb. Analitik materiallar dərc edir, ekspert müsahibələri aparır və beynəlxalq gündəmin əsas hadisələrini şərh edir.
Ləman Nəzərova — Beynəlxalq siyasət və dövlətlərarası münasibətlər üzrə analitikdir. Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiyaya, eləcə də nəqliyyat və logistika dəhlizləri və onların regionun strateji arxitekturasına təsiri daxil olmaqla regional kommunikasiya layihələrinə diqqət yetirərək geosiyasi dinamika üzrə ixtisaslaşıb. Analitik materiallar dərc edir, ekspert müsahibələri aparır və regional və qlobal gündəmdəki əsas hadisələrə dair şərhlər verir.
ssElmira Əmiraslanova — Beynəlxalq münasibətlər sahəsində dəvət olunmuş ekspert və analitikdir. O, University College London (UCL) universitetini ssbakalavr dərəcəsi ilə bitirmişdir. Rusiya Federasiyasının Cənubi Qafqazdakı xarici siyasətinin, eləcə də regionda baş verən daha geniş geosiyasi proseslərin sstəhlili üzrə ixtisaslaşır. Analitik materiallar dərc edir, ekspert müsahibələri aparır və region üçün əhəmiyyətli əsas hadisələri şərh edir.
Aydın Məlikov — Beynəlxalq münasibətlər sahəsində dəvət olunmuş ekspert və analitikdir. ADA Universitetində bakalavr, Macarıstanın Eötvös Loránd Universitetində (ELTE) magistr dərəcəsi ilə bitirmişdir. Tədqiqat və analitik fəaliyyətinin əsas istiqamətlərini beynəlxalq münaqişələr, Cənubi Qafqazda geosiyasi proseslər və Rusiyanın xarici siyasəti təşkil edir. Dövlət qurumları və özəl sektor təşkilatları ilə analitik və məsləhət xidmətləri üzrə layihələr çərçivəsində əməkdaşlıq edir, regional və beynəlxalq gündəmdə yer alan məsələlər üzrə tədqiqatlar aparır, siyasət təhlilləri və ekspert rəyləri hazırlayır.
Əhməd İsayev — Beynəlxalq münasibətlər və beynəlxalq siyasət üzrə tədqiqatçıdır. İqtisadi siyasət, biznesin inkişafı və investisiya təhlili sahələrində ixtisaslaşmaqla, idarəetmə, bazar dinamikası və institusional qərarvermə proseslərinin kəsişməsini araşdırır.
Nihad İsmiyev — Beynəlxalq münasibətlər və beynəlxalq siyasət üzrə elmi işçidir. Siyasi təhlil, regional proseslər və strateji siyasət araşdırmaları üzrə ixtisaslaşır. Tədqiqatlarında siyasi institutlar, xarici siyasət prioritetləri və regional dinamika arasındakı qarşılıqlı əlaqələri araşdırır.
Əzim Rəhimov - Beynəlxalq münasibətlər və beynəlxalq siyasət üzrə mütəxəssisdir. Onun əsas ixtisas sahələrinə dövlət siyasəti və dövlət qurumları ilə ictimaiyyətlə əlaqələr daxildir.
Tamerlan Əlizadə — Rusiyanın xarici siyasəti üzrə ekspert. Rusiya Federasiyasının xarici siyasət qərarlarının təhlili, əsas beynəlxalq aktorlarla münasibətləri, eləcə də Rusiyanın xarici siyasətinin geosiyasi və iqtisadi nəticələrinin qiymətləndirilməsi üzrə ixtisaslaşmışdır. Analitik və məsləhətçi layihələr çərçivəsində bir sıra özəl konsernlər və beynəlxalq neft şirkətləri ilə əməkdaşlıq edir.
Səməd Səmədsoy —Beynəlxalq münaqişələr, hərbi və təhlükəsizlik üzrə ixtisaslaşmış müstəqil tədqiqatçı və analitikdir. Onun tədqiqatları postsovet dövlətlərinin hərbi-siyasi məsələlərinə, Rusiya-NATO münasibətlərinə və transatlantik təhlükəsizliyə yönəlib.

Orkhan Yolchuyev — Director and Co-founder of the Center. A historian and international journalist with extensive experience. He is the author of numerous articles and interviews on topics such as politics, culture, economics, history, and more. Orkhan has worked in leading Azerbaijani and Russian publications as a political observer and foreign correspondent, was part of the press pool of the President of Azerbaijan, and led the development of digital platforms for media agencies.
Miri Baghirov — Deputy Head and Co-Founder of the Center. Defines the strategic direction of the Center’s analytical work and provides expert oversight for key projects. Oversees the preparation of analytical outputs and the development of strategic recommendations for partners and clients. Expert in international affairs and intergovernmental processes.
Rafik İsmayilov  - Research Fellow  in international relations and PhD in History. Specializes in the study of political developments across the post-Soviet space, with a particular focus on the countries of the South Caucasus. Author of more than 20 academic publications on Russian-Azerbaijani relations and the   history of Azerbaijan. Regularly appears as an expert commentator in Azerbaijani and Russian media outlets.
Nargiz Mammadova – Research Fellow  in international relations. Her primary areas of professional focus include the politics of the South Caucasus, as well as the European Union and the United Kingdom. At the Center, she works as an analyst, with a particular research interest in the integration of artificial intelligence into international relations and its implications for diplomacy and global political processes.
Distinguished Fellows
M. Gökhan Özçubukçu
Researcher and analyst specializing in diplomacy, international relations, and geopolitical analysis. As President of the Center for Diplomacy and Strategic Studies (DASAM), he conducts analytical work on Eurasian geopolitics, the Turkic world, Turkish foreign policy, theories of nationalism and identity, and political communication. His publications and analyses address issues such as the Karabakh conflict, Turkey–Azerbaijan relations, the Shusha Declaration, the political system of Armenia, the global power potential of BRICS countries, and the Zangezur Corridor. He collaborates with various international think tanks and strategic research platforms, serves on the scientific boards of academic journals, and regularly provides expert commentary on international affairs in media outlets and analytical platforms.
Vakhtang Maisaya
PhD in Politics, Master’s degree in Public Administration, USIA Alumni, Chairman of the Georgian Institute for Geostrategic and Euro-Atlantic Integration Studies and member of the Independent Experts’ Club of Georgia. He has held senior advisory positions in Georgia’s security and foreign policy institutions, including State Advisor to the President on Caucasus Regional Security Affairs, senior advisor to the Ministry of Defence, and Councillor at Georgia’s Diplomatic Mission to NATO Headquarters. Currently, he is Professor of the MA Program at Caucasus International University (CIU), Professor and Head of the MA Program Global Politics and Security Studies (CIU), Visiting Professor at Tbilisi State University, and Adjunct Professor at universities in Poland. He is the author of six monographs and over 200 academic publications, with more than 25 years of professional experience as a journalist and analyst in geopolitics, security, and international affairs.
Adilbek Ermenbayev
PhD in International Relations. His research interests focus on Central Asia, the Middle East, Russia, and Turkey. Over the years, he has served as Deputy Dean of a faculty, Chair of the Youth Affairs Committee, and Head of the Center for Social and Religious Risks. Since September 2020, he has been affiliated with the Department of International Relations and World Economy at the Faculty of International Relations of Al-Farabi Kazakh National University. He is the founder of Questioning Regional Affairs, one of the largest analytical center in Central Asia.
Consulting Fellows
László Vasa – Consulting Fellow in international relations, Central Asia, the Caucasus, international agricultural economics, natural resource economics, and trade policy. He holds degrees in agricultural economics, German–Hungarian translation, and an international MBA, and completed his PhD and habilitation at Szent István University, Hungary. He previously served as Associate Professor and Vice Dean for International Affairs at the Faculty of Economics and Social Sciences. László Vasa is currently a Research Professor at Széchenyi István University and a private professor. He is a professor and PhD supervisor in Hungarian and international doctoral schools, a member of editorial boards of several peer reviewed journals, and an active participant in international academic networks as a visiting professor and honorary doctor at universities in Japan, Russia, and Kazakhstan.
Fuad Chiragov – Consulting Fellow in international relations, defense, and security. He holds a bachelor’s degree in history from Baku State University and master’s degrees in international relations from Baku State University and Columbia University, United States. He has lectured at several universities in Azerbaijan, delivering courses on United States foreign policy, national security, and US policy in the South Caucasus.
Rauf Agamirzayev – Consulting Fellow in international transport corridors and logistics, specializing in the development of regional transit and logistics systems. Taking into account Azerbaijan’s strategic position, he conducts in-depth analysis of the Middle Corridor, multimodal transport, and railway and port infrastructure projects. His expert commentary and publications contribute to shaping regional transport policy and improving Eurasian logistics routes, with regular appearances in local and international media, alongside analysis of urban mobility and public transport issues.
Ilyas Huseynov –Consulting Fellow, PhD in Political Science. Author of more than fifty academic publications. He serves as Head of the Department of Domestic Policy Analysis at the Center for Social Research and is the author of numerous analytical reports and research studies. He is also a lecturer at the Department of Sociology at the Faculty of Social Sciences and Psychology of Baku State University.
Associate Fellows
Toghrul Valikhanli – Associate Fellow in international relations. He holds a bachelor’s degree in Russian Language and Literature from Baku Slavic University, a second bachelor’s degree in Law from Cairo University, and a Master of Business Law in European and International Energy Law from the Technical University of Berlin. He is currently pursuing a PhD in International Relations at Ankara Hacı Bayram Veli University. His research interests include European energy law and policy, arbitration, Russian foreign policy, Middle Eastern studies, international law, and international relations.
Tamilla Mamedova – Associate Fellow in international politics and economics. Her work focuses on the South Caucasus, Azerbaijan’s foreign economic relations, energy policy, and cooperation with the European Union, Türkiye, and the Gulf states. She publishes analytical materials, conducts expert interviews, and provides commentary on key developments in international affairs.
Laman Nazarova – Associate Fellow in international relations. She specializes in geopolitical dynamics in the South Caucasus and Central Asia, as well as in the analysis of regional connectivity initiatives, including transport and logistics corridors and their impact on regional strategic architecture. She publishes analytical materials, conducts expert interviews, and provides commentary on regional and global developments.
Elmira Amiraslanova – Associate Fellow in international relations. She holds a bachelor’s degree from the University College London (UCL). Her analytical ...focus includes Russian foreign policy in the South Caucasus and broader geopolitical dynamics in the region. She publishes analytical materials, conducts ...expert interviews, and provides commentary on regional developments.
Aydin Melikov - Associate Fellow  in international relations. He holds a bachelor’s degree from ADA University and a master’s degree from Eötvös Loránd University (ELTE), Hungary. His analytical focus includes international conflicts, geopolitical dynamics in the South Caucasus and Russian foreign policy. He cooperates with governmental entities and private sector organizations on analytical and advisory projects, producing research, policy analysis, and expert assessments on regional and international developments.
Samad Samadsoy – Associate Fellow specializing in international conflicts, armaments, and security. His research focuses on military political developments in post Soviet states, Russia NATO relations, and transatlantic security.
Nihad Ismiyev — Associate Fellow in International Relations and International Politics, specializing in political analysis, regional affairs, and strategic policy research. His work focuses on the interaction between political institutions, foreign policy priorities, and regional dynamics.
Tamerlan Alizada – Associate Fellow specializing in Russian foreign policy. His work focuses on the analysis of Kremlin's foreign policy decision-making, Russia’s relations with key international actors, as well as the geopolitical and economic implications of Russia’s external policies. He collaborates with a number of private conglomerates and international oil companies within analytical and advisory projects.
Ahmad Isayev - Associate Fellow in International Relations and International Politics, with a professional focus on economic policy, business development, and investment analysis, where he explores the intersection of governance, market dynamics, and institutional decision-making.
Azim Rahimov - Associate Fellow in International relations and International politics, responsible for strategic communications and coordination with public bodies. His primary areas of professional focus include public policy and engagement with state institutions in the field of public relations.